PROTİNUM® 40 mg enterik tablet

KISA ÜRÜN BİLGİSİ 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI PROTİNUM® 40 mg enterik tablet 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etkin madde: Pantaprazol Yardımcı maddeler: Sodyum karbonat Mannitol (E 421) 10,00 mg 52.900 mg 40 mg (45,1 mg pantoprazol sodyum seskihidrat olarak)

Yardımcı maddeler için 6.1’e bakınız. 3. FARMASÖTİK FORM Enterik kaplı tablet Açık sarı ya da krem renkli, enterik kaplı, oval tabletler 4. KLİNİK ÖZELLİKLER 4.1. Terapötik endikasyonlar Erişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki adölesanlarda: Gastroözafagiyal reflü hastalığının tedavisinde kullanılır. Erişkinlerde:     H.pylori (Helicobacter pylori)’nin neden olduğu duodenal ve gastrik ülserde tekrarı azaltmak amacıyla bu mikroorganizmanın eradikasyonu için uygun iki antibiyotikle kombine olarak, Peptik ülserde (duodenal ülser ve gastrik ülser), Orta ve ileri derecede özafagiyal reflü hastalığında, Zollinger Ellison Sendromu ve diğer patolojik hipersekresyonlu durumlarda kullanılır.

4.2. Pozoloji ve uygulama şekli Pozoloji/uygulama sıklığı ve süresi: Erişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki adölesanlarda Gastroözafagiyal reflü hastalığında Her gün 1 tablet PROTİNUM® alınır. Özellikle diğer tedavilere cevap vermeyen bireysel vakalarda doz iki katına çıkarılabilir. (günlük 2 tablet PROTİNUM® alınır.) Gastroözafagiyal reflü hastalığının tedavisinde genellikle 4 haftalık bir periyod gereklidir. Eğer bu süre yeterli değilse, takip eden 4 hafta içerisinde iyileşme gözlenecektir. 1

Erişkinler: Uygun iki antibiyotikle kombine olarak H.Pylori eradikasyonunda Hekim tarafından aksi belirtilmedikçe aşağıdaki bilgiler göz önüne alınır. Belirtilen kurallara uyulmadığı takdirde istenen etki görülmeyebilir. Gastrik ve duodenal ülserli H. pylori pozitif hastalarda, etkenin tamamen ortadan kaldırılması için kombine tedavi uygulanmalıdır. H. pylori eradikasyonu için direnç durumuna göre aşağıdaki kombinasyonlar önerilebilir: a) Günde 2 defa 1 PROTİNUM® 40 mg Enterik Kaplı Tablet + Günde 2 defa 1000 mg amoksisilin + Günde 2 defa 500 mg klaritromisin b) Günde 2 defa 1 PROTİNUM® 40 mg Enterik Kaplı Tablet + Günde 2 defa 400-500 mg metronidazol + Günde 2 defa 250-500 mg klaritromisin c) Günde 2 defa 1 PROTİNUM® 40 mg Enterik Kaplı Tablet + Günde 2 defa 1000 mg amoksisilin + Günde 2 defa 500 mg metronidazol H. pylori eradikasyonu için kombinasyon tedavisinde ikinci PROTİNUM® 40 mg enterik kaplı tablet akşam yemeğinden 1 saat önce alınmalıdır. Kombinasyon tedavisi genellikle 7 gün uygulanır ve toplam 2 haftaya kadar 7 gün daha uzatılabilir. Ülser tedavisi için pantoprazol tedavisine devam edilecekse duodenal ve gastrik ülser için doz önerileri göz önüne alınmalıdır. Kombine tedavi istenmiyorsa, örneğin hasta H.pylori negatif ise, aşağıda belirtilen dozda PROTİNUM® 40 mg Enterik Kaplı Tablet monoterapisi uygulanır: Gastrik ülser tedavisinde Günde 1 tablet PROTİNUM® alınır. Bilhassa, diğer tedavilere yanıt alınamaması gibi özel vakalarda doz iki katına çıkarılabilir (günde 2 adet PROTİNUM® 40 mg). Gastrik ülser tedavisinde genellikle 4 haftalık bir periyod gereklidir. Eğer bu süre yeterli değilse, takip eden 4 hafta içerisinde iyileşme gözlenecektir. Duodenal ülser tedavisinde Günde 1 tablet PROTİNUM® alınır. Bilhassa, diğer tedavilere yanıt alınamaması gibi özel vakalarda doz iki katına çıkarılabilir (günde 2 adet PROTİNUM® 40 mg). Duodenal ülser tedavisinde genellikle 2 haftalık bir periyod gereklidir. Eğer bu süre yeterli değilse, takip eden 2 hafta içerisinde iyileşme gözlenecektir.

2

Bir önceki yazımız olan ZYVOXID 600 mg film kaplı tablet başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Arananlar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>