PULMİCORT 0.50 mg/mL Nebülizer Süspansiyon 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM

KISA ÜRÜN BİLGİSİ 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI PULMİCORT 0.50 mg/mL Nebülizer Süspansiyon 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etkin madde: 2 mL’lik her tek dozluk plastik PULMİCORT 0.50 mg/mL Nebülizer Süspansiyon ampulünde: Budesonid…………………..1.0 mg bulunur (1 mL’de 0.5 mg budesonid). Yardımcı madde(ler): Yardımcı maddeler için 6.1’e bakınız. 3. FARMASÖTİK FORM Steril nebülizer süspansiyon. Plastikten yapılmış tek dozluk ampullerde beyazımsı süspansiyon. 4. KLİNİK ÖZELLİKLER 4.1 Terapötik endikasyonlar Altta yatan solunum yolu enflamasyonunun kontrolü için glukokortikosteroid ile idame tedaviyi gerektiren bronşiyal astım hastalarında endikedir. 4.2 Pozoloji ve uygulama şekli PULMİCORT Nebülizer Süspansiyon dozu, hastanın durumuna göre değişiklik gösterir ve astım kontrolü sağlandıktan sonra en düşük idame dozuna ayarlanmalıdır. Uygulama günde bir veya iki kerede olabilir. Günde tek doz uygulaması, günlük 0.25 – 1 mg dozlar içindir. Önerilen Başlangıç Dozu : Erişkinler : Günlük toplam doz 1-2 mg’dır. 6 aylık ve daha büyük çocuklar: Günlük toplam doz 0.25-0.5 mg’dır. Oral glukokortikosteroid kullanan hastalarda daha yüksek bir başlangıç dozu, örn. günde toplam 1 mg, düşünülebilir. İdame Tedavisi : Astım kontrolü sağlandıktan sonra, dozun etkili en düşük idame dozuna ayarlanması önemlidir. İdame dozu doz aralığı Erişkinler/yaşlılar : 6 aylık ve daha büyük çocuklar : Toplam günlük doz 0.5-4 mg’dır. Çok ciddi vakalarda doz arttırılabilir. Toplam günlük doz 0.25 – 2 mg’dır.
1

Günde tek doz uygulaması Günlük tek doz uygulaması, idame dozu günde 0.25 ila 1 mg olan hem erişkin hem de çocuk hastalarda düşünülebilir. Günde tek doz uygulaması gerek kortikosteroid olmayan tedavi uygulanmış hastalarda gerekse inhale glukokortikosteroidlerle iyi kontrol edilen hastalarda başlatılabilir. Doz sabah veya akşam uygulanabilir. Eğer astımın kötüleşmesi söz konusu olursa doz arttırılmalı ve gerektiği şekilde gün içine yayılacak şekilde bölünmelidir. Etkinin başlaması PULMİCORT Nebülizer Süspansiyon uygulamasını takiben, tedavinin başlamasından sonraki 3 gün içinde astım kontrolünde artış oluşabilir, ancak en fazla yarar 2-4 haftada sağlanır. Oral glukokortikosteroid idamesindeki hastalar PULMİCORT Nebülizer Süspansiyon, astım kontrolünde azalmaya yol açmadan ya da daha iyi bir kontrol sağlayarak, oral glukokortikosteroidlerin dozunun belirgin olarak azaltılmasına veya oral kortikosteroidlerin inhale glukokortikosteroid (PULMİCORT nebulizer Süsp.) ile değiştirilmesine olanak sağlayabilir. Başlangıçta PULMİCORT Nebülizer Süspansiyon hastanın alışkın olduğu oral glukokortikosteroid idame dozu ile birlikte aynı zamanda kullanılmalıdır. Bir hafta kadar sonra, oral doz yavaş yavaş düşürülebileceği en düşük doza indirilmelidir. Oral dozun yavaş bir oranda kesilmesi kuvvetle önerilir. Pek çok hastada oral glukokortikosteroidin yerini PULMİCORT Nebülizer Süspansiyon’un tamamen alması mümkündür. Oral dozun kesilmesi sırasında idameye ya da akciğer fonksiyonlarında gelişmeye rağmen bazı hastalar sistemik kortikosteroid eksikliği semptomu yaşayabilirler örn. eklem ve/veya adale ağrıları, halsizlik ve depresyon gibi. Böyle hastalara PULMİCORT Nebülizer Süspansiyon ile devam etmeleri öğütlenmeli, ancak adrenal yetersizliği oluşması bakımından dikkatle izlenmelidir. Adrenal yetersizlik oluşursa, sistemik kortikosteroid dozu geçici olarak yükseltilmeli ve oral dozun kesilmesi daha da yavaşlatılmalıdır. Stres ya da şiddetli astım nöbetinde, geçiş dönemindeki hastalara sistemik kortikosteroid tedavisi eklenmesi gerekli olabilir. Doz bölünmesi ve karıştırılabilirlik PULMİCORT Nebülizer Süspansiyon %0,9 sodyum klorür (salin) ve terbutalin, salbutamol, fenoterol, asetilsistein, sodyum kromoglikat veya ipratropium için nebulizasyon çözeltileri ile karıştırılabilir. Karışım 30 dakika içinde kullanılmalıdır. Tek dozluk üniteler bölünerek doz ayarlaması yapılabilir. Tek dozluk ampul bir çizgi ile işaretlenmiştir. Bu çizgi, tek dozluk ampul baş aşağı tutulduğunda 1 ml hacmi gösterir. Sadece 1 ml kullanılacaksa, sıvı yüzey işaret çizgisine ulaşana kadar içeriği boşaltınız. Açılmış tek dozluk ampulü zarfta, ışıktan koruyarak muhafaza ediniz. Açılmış tek dozluk ampuller 12 saat içinde kullanılmalıdır. Lütfen sadece 1 ml kullanıldığında arta kalan hacmin steril olmadığına dikkat ediniz.

Bir önceki yazımız olan ZYVOXID 600 mg film kaplı tablet başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Arananlar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>